Dna moczanowa

Otyłość w dnie moczanowej

Wylicza się, iż 60% chorych na dnę moczanową boryka się także z otyłością. Jak wykazują badania (szczegółowo opisuje je lek. Konrad Kokurewicz w poradniku pt. Dna Moczanowa, na stronach 14-15) istnieje związek pomiędzy wagą ciała a stężeniem kwasu moczowego we krwi, którego zbyt duża ilość jest główną przyczyną występowania dny.

Hiperurykemia

Istotą dny moczanowej jest hiperurykemia, czyli zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Jego obecność bada się pobierając krew. Dna moczanowa może być diagnozowana w przypadku, kiedy stężenie kwasu moczowego jest większe niż 7 mg/dl. W poradniku lek. Konrada Kokurewicza, na stronie 7 znaleźć można również podstawowe normy stężenia, indywidualne dla mężczyzn, kobiet oraz kobiet po przebytej menopauzie.
Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

Powikłania dny moczanowej

Niestety nieleczona dna moczanowa prowadzi do szeregu niebezpiecznych powikłań. Niepocieszający jest również fakt, że często schorzenie to przechodzi w stan przewlekły pomimo leczenia i również prowadzi do wielu niekorzystnych zmian.

U pacjentów chorych na dnę moczanową najczęściej dochodzi do zapalenia nerek (na skutek zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi) bądź kolek nerkowych. Często pojawiają się także kamienie w przewodzie moczowym, które niestety są niewidoczne podczas wykonywanego badania rtg i mogą wywoływać zakażenie dróg moczowych.
Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

Leczenie dny moczanowej

Z pierwszymi podejrzeniami wystąpienia dny moczanowej, chory powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego bądź internisty. Ten z kolei często kieruje pacjenta do reumatologa czy nefrologa, by wykluczyć ewentualnie inne schorzenia.

W samym leczeniu dny pomocna okazuje się terapia u dietetyka, który pomoże ustawić indywidualną dietę pozbawioną przede wszystkim puryn. W zaawansowanych już stadium choroby niezbędna okazać się może pomoc chirurga lub rehabilitanta. Zadaniem rehabilitanta jest uruchomienie usztywnionej przez zajęty chorobą staw kończyny.

Diagnostyka dny moczanowej

Na początku warto zaznaczyć, że rozwój dny moczanowej może przebiegać całkiem bezobjawowo nawet kilka lat, by nagle zaatakować jeden bądź kilka stawów jednocześnie, zadając silny ból.

Sama diagnostyka choroby może przebiegać na dwa sposoby. Jak podaje lek. Konrad Kokurewicz w swoim poradniku pt Dna Moczanowa, dużo łatwiej rozpoznać schorzenie, kiedy z zajętego stawu można pobrać płyn do badania a ich wynik świadczyć będzie o podwyższonym stężeniu kwasu moczowego we krwi. W samym płynie zauważa się również obecność kryształków moczanu. Nie zawsze jednak badanie takie jest wykonalne, nie zawsze też daje rezultaty – cierpiący na dnę nie zawsze ma podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa – dieta

Odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych czynników nie tylko biorąc pod uwagę zapobieganie wystąpieniu dny moczanowej, ale również łagodzenie jej objawów, minimalizowanie częstotliwości napadów choroby oraz uniknięcie ciężkich powikłań.

Porady dla chorych

W leczeniu dny moczanowej pomoże przede wszystkim odpowiednia dieta. W poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa znaleźć można nie tylko przepisy na zalecane dania, ale również wskazówki, co spożywać do woli a jakich produktów raczej unikać.

Pacjenci borykający się z dną moczanową powinni przede wszystkim unikać produktów bogatych w puryny. Zamiast dań tłustych lepiej wybrać te o wysokiej zawartości węglowodanów. Potrawy nie powinny być pikantne i dobrze, gdy nie są doprawiane przyprawami – w kuchni warto mieć naturalne zioła. Cierpiący na dnę powinni unikać dań smażonych i pieczonych, zalecane są produkty gotowane bądź duszone – idealnym rozwiązaniem są te przygotowywane w szybkowarze.

Przyczyny dny moczanowej

Główną przyczyną powstania dny moczanowej jest niestety nieprawidłowy styl życia. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, ciągły stres może doprowadzić do zaburzeń przemiany materii a co się z tym wiąże gromadzenia się zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. O ile inne przyczyny powstawania dny można leczyć farmakologicznie, to ta podstawowa zależna jest od nas samych.

Objawy dny moczanowej

Na początku opisywania objawów dny moczanowej trzeba zaznaczyć, iż choroba ta bardzo często istnieje w organizmie przez wiele lat nie dając żadnych symptomów. Tak naprawę pierwszym jej objawem jest nagły, ostry atak bólu zajętego stawu.

Napad silnego bólu pojawia się zwykle w nocy bądź nad ranem. Oprócz bólu, w miejscu stanu zapalnego widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie; w skrajnych przypadkach może pojawić się gorączka i dreszcze. Często objawem jest również upośledzenie czynności kończyny czy innego narządu zajętego obrzmieniem – szczegółowo o objawach dny i poszczególnych fazach ataku choroby pisze lekarz Konrad Kokurewicz w swoim poradniku o dnie moczanowej.

Dna moczanowa jako choroba cywilizacyjna

Dna moczanowa uznana jest za chorobę cywilizacyjną nie tylko dlatego, że zapada na nią tak duża liczba ludności (tylko w Europie to około 0, 3% całej populacji).

Choroba ta znana jest od wieków – pierwsze informacje o tym schorzeniu odczytać można z indyjskiej księgi Weda z około 1250 r. p.n.e. Lekarz Konrad Kokurewicz w swoim poradniku (na stronie 7) za pierwotne źródła podaje także pisma starożytnej Persji czy dzieła Hipokratesa.