Choroba weneryczna – chlamydia

Chlamydia jest częstą chorobą przenoszoną drogą płciową spowodowaną zakażeniem Chlamydia trachomatis. Może powodować zapalenie macicy u kobiet, zapalenie cewki moczowej i zapalenie jamy ustnej u mężczyzn i kobiet. Zakażenia chlamydionami u kobiet mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym choroby zapalnej miednicy, niepłodności płodowej, ciąży pozamacicznej oraz przewlekłego bólu miednicy. Bakteria, występuje powszechnie w krajach rozwijających się, a ostatnio pojawiła się, jako przyczyna wybuchu zapalenia okrężnicy wśród mężczyzn homoseksualnych.

Jak często występuje chlamydia trachomatis?

Duża liczba przypadków nie jest zgłaszana, ponieważ większość osób z chlamydią jest bezobjawowa i nie szuka testów. Chlamydia trachomatis jest najczęściej wykrywana wśród młodych ludzi. Prawie dwie trzecie nowych zakażeń chlamydiami występuje wśród młodzieży w wieku 15-24 lat. Szacuje się, że 1 na 20 aktywnych seksualnie młodych kobiet w wieku 14-24 lat ma chlamydię.

Więcej na temat Chlamydii przeczytasz na stronie laboratorium drwenerolog.pl – https://drwenerolog.pl/choroby/chlamydioza/

Jak ludzie zarażają się chlamydią  trachomatis?

Chlamydia jest przenoszona przez seksualne kontakty z penisem, pochwą, ustami lub odbytem zarażonego partnera. Zarażenie nie musi nastąpić w przypadku przenoszenia lub nabycia chlamydii. Chlamydia może być również rozprowadzana okołoporodowo z nieleczonej matki na dziecko podczas porodu, co powoduje obrzęk noworodkowy (zapalenie spojówek) lub zapalenie płuc u niektórych narażonych niemowląt. W opublikowanych medycznych badaniach zidentyfikowano chlamydowe zapalenie spojówek w 18-44%. A także chlamydowe zapalenie płuc u 3-16% niemowląt urodzonych u kobiet z nieleczonym zakażeniem chlamydowym szyjnym macicy w czasie porodu. Osoby, które miały chlamydię trachomatis i były leczone, mogą ponownie zarażać się, jeśli mają kontakt seksualny z osobą zarażoną chlamydią.

Kto jest zagrożony chlamydią?

Każda osoba aktywna seksualnie może być zakażona chlamydią. Jest to bardzo powszechne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Aktywni seksualnie młodzi ludzie są narażeni na ryzyko wystąpienia chlamydii w połączeniu ze względami behawioralnymi, biologicznymi i kulturowymi. Niektórzy młodzi ludzie nie stosują na stałe prezerwatywy. Niektóre nastolatki mogą przemieszczać się z jednego związku monogamicznego do następnego szybciej niż prawdopodobny okres zakażalności chlamydii. Zwiększając tym samym ryzyko przenoszenia. Nastoletnie dziewczęta i młode kobiety mogą mieć ektopię szyjną. Ektopia szyjna może zwiększać podatność na infekcję chlamydiozą. Wyższa częstość występowania chlamydii wśród młodych ludzi może również odzwierciedlać wiele barier w dostępie do usług profilaktyki.

Mężczyźni, którzy mają seks homoseksualny są również narażeni na zakażenie chlamydionem, ponieważ chlamydia może być przenoszona przez seks doustny lub analny. Wśród mężczyzn badanych w kierunku zakażenia chlamydia odbytnicy dodatnia wynosiła od 3,0% do 10,5%.6.7 Wśród zakwalifikowanych do zakażenia chlamydia krtani, dodatnie wahania wynosiły od 0,5% do 2,3%.

Pierwotne uszkodzenie powodowane przez chlamydię często nie jest zauważane. Jednakże zakażenia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno w krótkim, jak i długoterminowym następstwie.

oceń artykułPoradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 2 =