Jak wygląda trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekłe i zapalne schorzenie skóry. Występuje stosunkowo często u dwudziestolatków, ale również u osób dojrzalszych, które przekroczyły już 50. rok życia. Nie jest to specjalnie rzadka choroba – szacuje się, że występuje u 2 proc. populacji, u kobiet występuje zwykle częściej niż u mężczyzn. Zatem jak wygląda trądzik różowaty?
Zazwyczaj na początku jest to nieco intensywniejszy rumień. Po pewnym czasie zwykle można zaobserwować rozszerzone naczynka krwionośne, znane szerzej jako „pajączki”. Na środku twarzy mogą się również pojawić krostki oraz większe grudki. Mogą się one wiązać z nieprzyjemnym świądem oraz pieczeniem.

Lekarze wyróżniają cztery postacie takiego trądzika – rumieniowo-teleangiektatyczną, grudkowo-krostkową, guzowatą oraz oczną. Pierwsza postać charakteryzuje się rumienią, która może pojawiać się na kilkanaście minut, znikać i potem powracać, a czasem może się również utrzymywać przez dłuższy czas. Grudkowo-krostkowy trądzik objawia się stałym rumieniem oraz grudkami i krostkami, które mogą mieć bardzo różny rozmiar. Zwykle tej postaci towarzyszy obrzęk twarzy. Guzowata postać charakteryzuje się natomiast nie tylko objawami, znanymi z poprzednich postaci, ale również guzami oraz charakterystycznymi pogrubieniami powierzchni twarzy. Wyjątkowo niebezpieczna może być postać oczna, gdyż może pojawić się podczas niej pieczenie, świąd oraz kłucie oczu. Nierzadko pojawia się też zapalenie spojówek oraz nadwrażliwość na światło.

Choć taki trądzik może się pojawiać na różnych częściach ciała (sporadycznie nawet na plecach), to zazwyczaj zajmuje czoło, nos, policzki, a także brodę. Często trądzik różowaty atakuje osoby, które mają naturalną tendencje do rumienienia się. Warto więc sprawdzić dokładnie wygląd trądziku różowatego, zwłaszcza jeśli mamy takie tendencje. Gdy zaczniemy walczyć z takim trądzikiem wcześnie, jest większa szansa, że szybko się z niego wyleczymy. Niemniej zdarza się, że niektóre postacie tej choroby wymagają interwencji chirurgicznej.

Jak wygląda trądzik różowaty?
5 (100%) 2 głos/yPoradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

One Response to Jak wygląda trądzik różowaty?

  1. Justyna G pisze:

    Rozpoznanie trądziku różowatego było ciężkie, myślałam na początku że to trądzik zwykły, nasilony. Potem zrzucałam winę na naczynkową cerę, dopiero pani dermatolog zdiagnozowała Rosacea u mnie. Od tego czasu stosuję się do specjalnej diety i pielęgnuję cerę kosmetykami przeznaczonymi do różowatego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

45 − 44 =