Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to dosyć często występująca choroba, której nasilenie w głównej mierze przypada na okres jesienno-zimowy. Jest to spowodowane warunkami atmosferycznymi i obniżoną odpornością organizmu, co sprawia, iż jest on bardziej podatny na ataki różnego typu wirusów. Jednak nie do rzadkości należą sytuacje, gdy zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez czynniki nieinfekcyjne, takie jak dym papierosowy, toksyny czy zanieczyszczone powietrze, a do jego wystąpienia może się przyczynić chłodne lub wilgotne powietrze bądź przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach.

Bez względu na przyczyny powodujące chorobę, to główne objawy zapalenia oskrzeli niemal zawsze bywają takie same.

Są to:

 1. kaszel,
 2. osłabienie,
 3. ból głowy,
 4. wysoka temperatura,
 5. świszczący oddech połączony z bólami klatki piersiowej,
 6. pojawienie się plwociny.

Liczba objawów oraz ich nasilenie mogą być bardzo różne. Jednak każdorazowo konieczna jest konsultacja z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednią terapię. W niemal każdym przypadku leczenie zapalenia oskrzeli polega na połączeniu metod farmakologicznych z metodami typowo domowymi.

Farmakologiczne leczenie zapalenia oskrzeli

Sposób farmakologicznego leczenia choroby jest uzależniony od jej przyczyny, rodzaju oraz przebiegu. W większości przypadków lekarze zalecają przyjmowanie następujących rodzajów leków:

 • wykrztuśne (rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie),
 • rozszerzające oskrzela (ułatwiające odkasływanie),
 • środki napotne i przeciwgorączkowe,
 • niesterydowe leki przeciwzapalne,
 • krople do nosa (zmniejszające katar i obrzęk błony śluzowej).

W przypadku bakteryjnej przyczyny choroby lekarz przepisuje antybiotyki oraz odpowiednie preparaty osłonowe. W niektórych sytuacjach (na przykład gdy pacjentem jest dziecko, osoba powyżej 65. roku życia, astmatyk, nałogowy palacz lub osoba cierpiąca na przewlekłe zapalenie oskrzeli) zalecane jest wcześniejsze podanie antybiotyku – aby zapobiec możliwym nadkażeniom bakteryjnym.

Podstawowe zalecenia w przypadku wystąpienia zapalenia oskrzeli

Farmakologiczne leczenie zapalenia oskrzeli zawsze powinno być uzupełnione o pewne czynności, które w znaczący sposób wspomogą walkę z chorobą. Przede wszystkim należy czas choroby spędzić w domu, gdyż organizm potrzebuje co najmniej kilku dni na zregenerowanie się i nabranie sił.

Dodatkowe zalecenia to:

 • unikanie dymu tytoniowego (najlepiej całkowicie rzucić palenie),
 • częste wietrzenie mieszkania,
 • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach,
 • przyjmowanie dużych ilości płynów (najlepiej ciepłych i niegazowanych),
 • robienie inhalacji (wdychanie oparów z gorącego naparu rumianku),
 • picie syropu z cebuli i czosnku (działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie).

Dodatkowo warto sięgnąć po kaszę jaglaną, gdyż udowodniono, iż posiada ona właściwości antywirusowe i niezwykle skutecznie wysusza wydzielinę błon śluzowych. Jednocześnie nie wolno zapominać o odpoczynku i co najmniej kilkudniowym zwolnieniu tempa życia.

Zapalenie oskrzeli to choroba, która – jeżeli przebiega bez powikłań – nie powinna wywoływać większych obaw. Jednak nie wolno jej lekceważyć i zaniedbywać, gdyż nieleczone zapalenie oskrzeli może prowadzić do zapalenia lub rozedmy płuc, przejścia w stan przewlekły, zapalenia stawów, gośćca, a nawet przerostu prawej komory serca.

Leczenie zapalenia oskrzeli
5 (100%) 1 głos/yPoradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

2 Responses to Leczenie zapalenia oskrzeli

 1. Asia pisze:

  Nie ma się co nakręcać na domowe sposoby na zapalenie oskrzeli, bo one po prostu nie działają. Nie zrozummy się źle, bo można je stosować, ale podstawą są jednak leki przepisane przez lekarza, a domowe sposoby na zapalenie zatok mogą być dodatkowe.

 2. środa pisze:

  No właśnie większość osób stawia sprawę albo albo. A w tym przypadku jedno drugiego nie wyklucza. Zgadzam się, że najważniejsze są leki na zapalenie oskrzeli, które przepisze lekarz, ale domowe sposoby na pewno nie przeszkadzają w leczeniu, a już zdrowe odżywianie na pewno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 + = 58