Objawy skazy białkowej

ból brzucha przy skazie białkowej

Skaza białkowa u niemowlaka jest jedną z chorób wieku dziecięcego, która mija wraz z wiekiem dziecka. Większość dzieci, u których zdiagnozowano skazę białkową, około drugiego roku życia z choroby wyrasta, a w ich diecie mogą się pojawić produkty zawierające białko zwierzęce. Nie zawsze jednak skaza białkowa mija, a alergia na białko może trwać nawet całe życie.

Objawy skazy białkowej

Czym jest skaza białkowa? Najczęściej określa się ją jako alergię na białko zwierzęce. U niemowląt reakcja alergiczna pojawia się, gdy matka karmiąca sięgnęła po określone produkty pochodzenia zwierzęcego. U dorosłych, którzy nie wyrośli z alergii pokarmowej, reakcja alergiczna może się pojawić nie tylko po zjedzeniu nabiału czy mięsa, ale również po zjedzeniu kawałka chleba czy innych produktów. Wiąże się to z faktem, że spora część producentów spożywczych wykorzystuje nabiał w czasie produkcji innych artykułów spożywczych. W przypadku chleba czy pszennego pieczywa mleko może być wykorzystane zarówno do zrobienia zaczynu na ciasto, jak i do odświeżania chleba, co jest zjawiskiem dość powszechnym.

Objawy skazy białkowej mogą być bardzo zróżnicowane. Skaza białkowa u niemowlaka oznacza pojawienie się wysypki na twarzy, ale również licznych zmian na skórze, głównie na dłoniach czy tułowiu, które w krótkim czasie prowadzą do atopowego zapalenia skóry. Reakcje ze strony układu pokarmowego zwykle obejmują kolki, wymioty czy biegunki oraz bóle brzucha. Jedynie w skrajnych przypadkach u dzieci dochodzi do klasycznej reakcji anafilaktycznej.

Skaza białkowa u dorosłych

Dorośli, którzy są odpowiedzialni za własną dietę, czasami nie do końca są świadomi, że wysypka, pokrzywka, ale również problemy gastryczne mogą być związane ze zjedzeniem produktu, w którym wykorzystano nawet śladowe ilości nabiału. To głównie mleko oraz jego produkty wywołują reakcje alergiczne, choć same objawy mogą nasilać także inne alergeny, dość powszechne wśród produktów spożywczych. Dlatego zaleca się, aby osoby ze skazą białkową raczej unikały czekolady i kakao, orzechów, niektórych gatunków ryb czy białka jaj. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia leczenia choroby. Skazę białkową leczy się objawowo, przy czym do terapii zalicza się także konieczność zmiany diety na dietę bezmleczną w przypadku niemowląt lub na dietę pozbawioną białka zwierzęcego w ogóle – w przypadku dorosłych.

Leczenie skazy białkowej

Warto pamiętać, że objawy charakterystyczne dla skazy białkowej, bardzo często bywają mylone z innymi schorzeniami. Pojawiająca się wysypka bywa traktowana jako potówki, natomiast zmiany na ciele leczy się jako atopowe zapalenie skóry. Jednak leczenie objawowe bez zmiany diety nie przynosi spodziewanych efektów. Nie istnieje również żaden lek, który może być stosowany do leczenia skazy białkowej.

Zmiany na ciele należy natłuszczać oraz stosować emolienty, głównie do mycia i pielęgnacji skóry dziecka. Takie produkty pomagają w odbudowie bariery lipidowej, chroniącej skórę. Jeśli zmiany są bardzo silne, wówczas stosuje się leczenie maściami sterydowymi, jednak ze względu na możliwość dalszych podrażnień, takie leczenie musi trwać krótko i zawsze jest przeprowadzane pod okiem lekarza.

Istotnym elementem kuracji jest dieta bezmleczna. U dzieci karmionych piersią karmienie mlekiem naturalnym powinno trwać do co najmniej 6 miesiąca życia. Natomiast przy stosowaniu diety eliminacyjnej, która pozwala na wyszczególnienie produktów, na które pacjent ma uczulenie, jej stosowanie wskazane jest przez co najmniej 12-18 miesięcy.

Jeśli szczególnie interesuje cię temat skazy białkowej koniecznie sprawdź: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/skaza-bialkowa/
Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

2 Responses to Objawy skazy białkowej

  1. Janek pisze:

    Najgorsze jest to, że objawy skazy białkowej wyskakują po dwóch-trzech dniach i jest tak wtedy, że nie do końca wiadomo po czym to dokładnie było. Zwłaszcza, że skaza białkowa to wcale nie objawy tylko na mleko, ale na mnóstwo innych produktów także.

  2. Adamski pisze:

    To zależy od organizmu. U niektórych objawy skazy białkowej są tak jak mówisz, z przerwą, ale częściej jest tak, że już po paru godzinach albo godzinie jest wysypka i z grubsza wiadomo po czym konkretnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

77 + = 85