Refluks żołądka – jak z nim wygrać?

Choroba refluksowa, która dotyczy nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, w głównej mierze atakuje przełyk. Czasem jednak może również skupić się na żołądku, którego śluzówka uszkadzana jest poprzez sole kwasów żółciowych oraz treść dwunastnicy. W każdym z przypadków możliwa jest skuteczna terapia.

W warunkach sprawnej gospodarki trawiennej, substancje te przemieszczają się do jelita cienkiego. Gdy jednak nerwy znajdujące się w okolicach dróg żółciowych nie działają tak, jak powinny, dochodzi do wycofania treści z powrotem do żołądka. Wszelkie następstwa wywoływane są poprzez mieszanie się ich z sokami trawiennymi. Poza uszkodzeniem wspomnianej śluzówki, dojść może do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także osłabienia systemu ochronnego żołądka.

Przyczyny choroby są zagadkowe. Często wskazuje się, iż powodem jest niewłaściwa dieta, oparta w głównej mierze na bardzo tłustych pokarmach, a także ciągłym spożywaniu w pośpiechu. Refluks jelitowo-żołądkowy jest powszechny także u pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jego brak spowodować może bowiem nieprawidłowe działanie wspomnianych nerwów, znajdujących się przy drogach żółciowych. Cofanie się treści dwunastnicy wywoływane jest czasami także przez rozstrojenie mięśniowego pierścienia, zwanego odźwiernikiem. Łączy on żołądek z dwunastnicą, kontrolując współpracę obu narządów.

W jaki sposób wykryć refluks

Objawy refluksu jelitowo-żołądkowego stanowią połączenie częstych wymiotów, których podstawowym składnikiem będzie żółć, z napadami bólowymi w okolicach brzucha i nadbrzusza, pojawieniem się zgagi. Chorobie towarzyszyć może także nieprzyjemne uczucie kwasowości, brak apetytu oraz zgaga.

W przypadku nasilania się wspomnianych objawów, należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, które w głównej mierze polegają na metodzie radioizotopowej. Jest to tak zwany test Hida, którego stosuje się po to, aby określić drożność dróg żółciowych. Badanie wchodzi w zakres medycyny nuklearnej i polega na wstrzyknięciu kontrastu, będącego substancją radioaktywną. Zostaje on rozprowadzony po drogach żółciowych, a następnie, za pomocą skanera, wykonywane są odpowiednie zdjęcia, których interpretacją zajmuje się radiolog. To on stwierdza, w jakim stopniu drożne są drogi żółciowe, a także, czy dwunastnica działa prawidłowo. Zabiegiem dodatkowym jest również określenie zawartości żółci w żołądku. Jej poziom sprawdzany jest za pomocą specjalnej sondy – jeżeli będzie on zbyt duży, może to oznaczać, iż pojawił się refluks.

Terapia przy chorobie refluksowej

W przypadku niemal wszystkich chorób układu pokarmowego kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta. Leczenie refluksu jelitowo-żołądkowego nie jest w tym aspekcie wyjątkiem. Dieta przy refluksie powinna opierać się w głównej mierze na lekkostrawnych pokarmach – należy również ograniczyć używki, ostre przyprawy oraz napoje gazowane. Bardzo ważne jest również to, aby posiłki przyjmować o stałych porach. Dania nie powinny być obfite. Najlepiej więc, aby były spożywane około 5 razy dziennie. Podczas konstruowania diety, warto skonsultować się z dobrym dietetykiem.

Terapia w przypadku refluksu łączy się również z przyjmowaniem środków farmakologicznych – w głównej mierze będą to preparaty propulsacyjne, które usprawniają działanie jelit. Aby zahamować dalsze następstwa choroby, powinno przyjmować się także inhibitory pompy protonowej, ograniczające produkcję kwasu solnego. Każda dolegliwość związana z układem pokarmowym może mieć poważne następstwa, dlatego nie powinno się lekceważyć objawów – im prędzej bowiem rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej i szybciej uporamy się z chorobą.

Refluks żołądka – jak z nim wygrać?
3.2 (64%) 5 głos/yPoradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

2 Responses to Refluks żołądka – jak z nim wygrać?

  1. Serwotka pisze:

    Choroba refluksowa jest doskonała na… schudnięcie. Oczywiście nieco ironizuję, ale tylko nieco. Przy refluksie kompletnie straciłam apetyt. I to nie z powodu tego, że nie chciało mi się jeść po dolegliwościach żołądkowych. Po prostu cały czas czułam, że żołądek mam pełny, jakbym była wzdęta. Od pierwszych objawów schudłam przez dwa tygodnie pięć kilogramów.

  2. Dawid pisze:

    W całym artykule jest mowa o refluksie żółci z dwunastnicy do żołądka/przełyku więc
    Jeśli autor artykułu jest mi w stanie wytłumaczyć dlaczego niby zaleca się „inhibitory pompy protonowej, ograniczające produkcję kwasu solnego.”które rzekomo miałyby pomóc na refluks ALKALICZNEJ(PH~8) już treści do żołądka w którym powinien panować odczyn kwaśny(PH~2) to będę bardzo wdzięczny. Oczywiście piszę ironicznie gdyż jest to błąd ze strony środowisk lekarskich który każda osoba znająca podstawy chemii i biologii jest w stanie wychwycić. Inhibitory pompy protonowej w tym schorzeniu tylko pogarszają objawy.
    Serdecznie pozdrawiam myślących 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 + = 73