Trycholog – poznaj szybki ratunek dla wypadających włosów

łysienie u kobiet

Trycholog to specjalista, którego specjalizację można określić jako tę z pogranicza dermatologii, medycyny estetyczne oraz kosmetologii. Zajmuje się on badaniem włosów oraz skóry głowy, diagnozowaniem schorzeń i ich leczeniem. Najważniejszym, ale nie jedynym wskazaniem do odbycia wizyty, jest nadmierne wypadanie włosów. Wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz problemy ze skórą głowy to tylko niektóre zagadnienia, z którymi trycholog spotyka się w swojej codziennej praktyce. Szczególną uwagę zwraca na wypadające włosy u kobiet, które z powodu ich utraty cierpią najbardziej dotkliwie. 

Wypadajace włosy – wskazania do odbycia wizyty u specjalisty

  • nadmierne wypadanie włosów
  • łuszczyca
  • łojotokowe zmiany skórne
  • zapalenie skóry głowy o różnym podłożu
  • słabe, zbyt cienkie włosy
  • uporczywy łupież, nie dający zwalczyć się domowymi sposobami

Wizyta u trychologa

Badanie jest kilkuetapowe. W pierwszej kolejności trycholog przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem. Możemy spodziewać się pytań dotyczących chorób, które dotyczą nas obecnie oraz tych przebytych w przeszłości, trybu naszego życia, przyjmowanych leków i suplementów. Zostaniemy również spytani o każde specjalistyczne badanie włosów, które do tej pory przebyliśmy w związku z problem, z jakim przychodzimy do trychologa. Jeżeli dysponujemy wynikami badań krwi obwodowej, również powinniśmy przedstawić je specjaliście.

Trichogram i trichoskopia to kolejne etapy naszej wizyty. Trichoskopia polega na ocenie stanu skóry głowy przy pomocy dermatoskopu. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne, gdyż nie wymaga pobrania próbek włosów. Jednak wykonanie trichogramu jest często konieczne aby uzupełnić informacje dotyczące stanu włosów oraz skóry głowy pozyskane dzięki wykonaniu pierwszego zabiegu. Badanie włosów pozwala na szczegółową ocenę struktury włosów, mieszków włosowych, stopnia aktywności gruczołów łojowych, ale również gęstość oraz ich średnicę.

Najczęstsze przyczyny łysienia

Do najczęstszych przyczyn wizyty u specjalisty należą łysienie, nadmierne wypadanie włosów oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy. Również osoby, które borykają się ze wstydliwym problemem jakim jest łupież, odwiedzają trychologa w nadziei na pozbycie się tego uporczywie nawracającego schorzenia. Podczas wizyty zostaniemy nie tylko szczegółowo przebadani, ale również poinstruowani jak wzmocnić włosy, jakich kosmetyków powinniśmy używać a jakich unikać, jakie suplementy diety powinniśmy przyjmować oraz w jaki sposób pielęgnować skórę głowy aby jak najszybciej pozbyć się naszego problemu. Warto wiedzieć, że przyczyny łysienia mają różne podłoża, od hormonalnych po nieprawidłową dietę. Przyczyny wypadania włosów ustalane są jak najszybciej po to, aby zapobiec uszkodzeniu mieszków włosowych, bowiem zmiany w ich strukturze mogą całkowicie zahamować wzrost włosów. Dlatego jeżeli cierpimy na specyficzne choroby np. warto sie zastanowić nad czymś takim jak leczenie łysienia androgenowego w klinice.

Trycholog może zalecić stosowanie skutecznych wcierek i zażywanie suplementów bądź zlecić wykonanie specjalistycznego zabiegu jakim jest mezoterapia skóry głowy, polegająca na ostrzykiwaniu skóry głowy płynem zawierającym liczne substancje odżywcze. Zalecenia zawsze są mocno zindywidualizowane, w zależności od tego co na wypadanie włosów będzie najlepsze w konkretnym przypadku medycznym – mówi ekspert z gabinetu trychologicznego.

Czy wizyta u trychologa wymaga szczególnych przygotowań?

Udając się do trychologa, warto zadbać o to, aby włosy były czyste, lecz pozbawione kosmetyków. Wykluczone jest użycie lakierów czy żeli ze względu na ryzyko niemożności przeprowadzenia badania przedmiotowego oraz obrazowego. Ponadto warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną jeżeli zasięgaliśmy porad innych specjalistów.

Bibliografia:

Ferriman D., Gallwey J.D.: Clinical assessment of body hair growth in womaen.

Amato L., Mei S., Massi D., Gallerani I., Fabbri P.: Cicatricial alopecia, a dermatopathologic and immunopathologic study of 33 patients

Nayar M., Schomberg K., Dawber R.P., Millard P.R.: A clinicopathological study of scarring alopecia.

Georgala G., Papasotiriou V., Stavropoulos P.: Serum testosterone and sex hormone binding globulin levels in women with androgenetic alopecia.

5/5 - (1 vote)Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − = 43