Nadpotliwość to problem medyczny, z którym – według statystyk – zmaga się 3% populacji. Problem dotyczy osób w różnym wieku, obojga płci. Przyczyną zaburzeń jest nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły potowe.
Nadpotliwość może pojawić się w obrębie całego ciała, najczęściej występuje jednak w okolicy czoła, dłoni, dolnej części stóp oraz dołów pachowych. Największy dyskomfort powoduje nadpotliwość czoła i dłoni.
Dlaczego pot jest potrzebny?
Pot to jeden z ważnych elementów świadczących o prawidłowym metabolizmie. Organizm człowieka produkuje pot przede wszystkim po to, by utrzymać prawidłową temperaturę i wilgotność ciała.
Niestety, nadmierne wydzielanie potu bywa kłopotliwe i – co ważniejsze – niezdrowe. Przyczyny wzmożonej potliwości mogą być różne, często stanowią one reakcję organizmu na sytuacje stresowe czy wysokie temperatury powietrza – w tej sytuacji udział w procesie pocenia bierze także układ nerwowy, który w ten właśnie sposób chce chronić organizm człowieka. Zdarza się jednak, że gruczoły potowe produkują zwiększoną ilość potu bez konkretnej przyczyny – wtedy właśnie mówimy o nadpotliwości. Dla wielu osób nadpotliwość to problem wstydliwy, dlatego też za wszelką cenę starają się podjąć skuteczną walkę, stosując domowe sposoby lub środki farmaceutyczne dostępne w aptekach. Niestety, jest to błąd. Podstawowym krokiem, który w tym przypadku należy wykonać, jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Warto pamiętać, że przyczyny nadpotliwości mogą być różne, nierzadko jest to symptom przewlekłych zakażeń, guzów, chorób o podłożu autoimmunologicznym, neurologicznym, zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych, a także stanowić reakcję organizmu na przyjmowane leki stałe.
Nadpotliwość dłoni – wstydliwy problem
Nadpotliwość dłoni to problem, który negatywnie wpływa na życie towarzyskie i zawodowe osoby zmagającej się z tym problemem. W skrajnych przypadkach efektem nadpotliwości są nawet stany depresyjne. Osoby zmagające się z nadpotliwością dłoni często wstydzą się podać rękę współpracownikom czy klientom, unikając kontaktów z ludźmi. Warto jednak pamiętać, że jest to problem o podłożu chorobowym, dlatego też konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który pomoże znaleźć przyczynę nadpotliwości i wskaże odpowiedni kierunek działania.
Jak radzić sobie z nadpotliwością dłoni?
Istnieje wiele sposobów, by zniwelować dyskomfort wynikający z nadpotliwości. Jedną z metod, które zapewniają pożądane efekty, jest wstrzykiwanie botoksu w dłonie. Toksyna botulinowa, znana także jako botoks, kojarzona jest przede wszystkim z medycyną estetyczną i szeroko rozumianą poprawą urody, warto jednak wiedzieć, że jest on równie skuteczny w walce z nadpotliwością. Botoks na nadpotliwość to zabieg, który może wykonać wyłącznie lekarz. Pierwszym krokiem jest wykonanie testu minora, czyli dokładne określenie miejsc w obrębie dłoni, w których występuje nadpotliwość. Następnie w określone obszary wstrzykiwana jest toksyna botulinowa.
Botoks a nadpotliwość głowy i twarzy
Dyskomfort psychiczny może spowodować także nadpotliwość głowy i twarzy. Nieestetyczny wygląd sprawia, że osoba zmagająca się z nadpotliwością czuje się niekomfortowo i nieatrakcyjnie. Problem ten w szczególny sposób dotyczy kobiet, które stosują na co dzień makijaż – pod wpływem potu zaczyna się on rozmazywać, czego efektem jest nieestetyczny wygląd.
W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem okazuje się wspomniana wcześniej toksyna botulinowa. Botoks na nadpotliwość wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu osoba zmagająca się z nadmiernym poceniem nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Godny podkreślenia jest fakt, że dobrze wykonany botoks na nadpotliwość niweluje problem na okres od sześciu do dwunastu miesięcy. Pierwsze efekty pojawiają się od dwudziestu czterech godzin do siedmiu dni od momentu wykonania zabiegu, natomiast w ciągu czterech tygodni nadpotliwość ustępuje całkowicie.
W obrębie głowy i twarzy najczęściej stosowany jest botoks na czoło. Wskazaniem medycznym do zastosowania botoksu jest sytuacja, gdy ilość wydzielanego potu utrudnia codzienne funkcjonowanie danej osoby w społeczeństwie (przykładem może być tutaj bizneswomen przeprowadzająca ważną rozmowę, w czasie której makijaż pod wpływem potu zaczyna się nieestetycznie rozmazywać).
Botoks na nadpotliwość – zalety
Botoks na nadpotliwość to metoda kosztowna, aczkolwiek efektowna. Osoby, które zdecydowały się na tę alternatywę twierdzą, że zabieg optymalnie niweluje nadmierną potliwość, co automatycznie przekłada się na atrakcyjniejszy wygląd i lepsze samopoczucie.
Główne zalety, jakie posiada botoks na nadpotliwość to:
- zniwelowanie nadmiernej ilości wydzielanego potu oraz jego nieprzyjemnego zapachu;
- lepsze samopoczucie i bardziej atrakcyjny wygląd;
- nieinwazyjność i niska bolesność zabiegu;
- długo utrzymujące się efekty.
Dodaj komentarz