Protezy zębowe – musisz to wiedzieć!

Protezy zębowe to temat, który w większości dotyczy osób w podeszłym wieku, choć coraz częściej również młodszych osób. Temat jest rozległy i obejmuje wiele wątków. Dotyczy między innymi materiału z jakiego proteza zębowa jest wykonana, jej rodzaju, a także właściwości. Oto krótki przewodnik wyjaśniający czym są protezy zębów.

Rodzaje protez zębowych – charakterystyka

Rodzaje protez zębowych, które wykonywane są w gabinetach stomatologicznych to:

  • protezy ruchome (częściowe i całkowite),
  • protezy stałe (czyli stałe uzupełnienia protetyczne takie jak: wkłady koronowe, implanty, licówki).

Protezy zębowe – ruchome

protezy zębowe Gdańsk

Proteza zębowa

Protezy zębowe zakładane są w przypadku braku kilku zębów, jak i po utracie wszystkich. Stosuje się je wyłącznie w ciągu dnia, wyjmując na noc. Wtedy następuje regeneracja dziąseł i błon śluzowych.

Wyróżniamy protezy:

  • całkowite – Zakładane, gdy pacjent jest całkowicie bezzębny. Akrylowe mocowane są na dziąsłach pacjenta przy pomocy specjalistycznych kremów mocujących. Jeśli są dobrze dopasowane nie podrażniają śluzówek, ani nie powodują odleżyn, przez co są komfortowe. Na początku stosowaniu powodują jednak utrudnienia w mówieniu oraz gryzieniu, wszystko mija jednak z czasem. Ile kosztuje proteza zębowa akrylowa?Średni koszt wynosi mniej więcej 150 złotych lub więcej. Z kolei drugi rodzaj protezy całkowitej to wersja mocowana na implantach. Jest droższa (pacjent płaci za każdy implant, którego cena jednostkowa to minimum 1500 złotych, a potrzeba przynajmniej dwóch). Leczenie może zakończyć się szybko (wszczepienie implantów w ciągu jednego dnia, do tego należy doliczyć czas przygotowania protezy i założenia jej). Zabieg jest całkowicie bezbolesny,

  •  częściowe – Zakładane gdy pacjent posiada wokół ubytku zdrowe zęby, które mogą ją podtrzymać. Częściowe protezy akrylowe są najtańszą opcją, ponieważ koszt wynosi od 60 do 150 złotych za wykonanie sztucznego zęba wraz z jego mocowaniem. W zależności od ilości ubytków oraz indywidualnych cech pacjenta, czas leczenia jest różny, czasami zamyka się w czasie jednej wizyty. Sam zabieg jest bezbolesny, natomiast stosowanie protez nie jest komfortowe. Proces adaptacji zajmuje nawet kilka tygodni. Protezy zębowe szkieletowe bazują na metalowej konstrukcji, dzięki której ciężar protezy opiera się na pozostałych w jamie ustnej zębach a nie na dziąsłach.Koszt wynosi mniej więcej 800-1000 złotych, ale w niektórych przypadkach sięga nawet kilku tysięcy. Leczenie wymaga przygotowania stelaża z drogich metalów, a także klamerek, co wydłuża proces montażu protezy. Sam zabieg, wykonywany pod znieczuleniem jest niemal bezbolesny. Proteza nakładkowa opiera się na sztucznych lub naturalnych korzeniach zębów. Zanim dojdzie do jej montażu konieczne jest umiejscowienie specjalnych zaczepów w kanałach korzeni zębowych. Zabieg jest bezbolesny i jeśli odbywa się na naturalnych korzeniach może zostać zakończony w ciągu jednej wizyty. Cena zaczyna się od 500 złotych.

Proteza zębowa

Protezy zębowe – stałe

Protezy zębowe stałe, czyli implanty, są wygodne, szybciej się adaptują i gwarantują naturalne wrażenia. Mocowane są z użyciem tytanowych śrub, które wprowadzane są w strukturę kości, po wcześniejszym znieczuleniu. Cały zabieg jest bezbolesny i nie trwa dłużej niż 3 godziny. Po tak przygotowanej części stomatolog nakłada koronę zębową. Łączny koszt zabiegu może wynosić nawet 4 000 złotych.

Natomiast wkłady koronowe to samodzielne uzupełnienia, które są alternatywą dla tradycyjnych plomb. Ich wykonanie następuje w ciągu dwóch wizyt i jest zupełnie bezbolesne. Na podstawie odlewu wykonywany jest wkład mocowany następnie w podobny sposób jak tradycyjne wypełnienie. Ceny zaczynają się od 150 złotych. Ostatnim uzupełnieniem protetycznym są licówki. To cienkie płatki porcelany, które nakładane są na powierzchnię zęba, by zabezpieczyć go lub poprawić estetykę uzębienia. Zabieg zajmuje od 2 do 4 wizyt, a koszt pojedynczej licówki waha się od 1200 do 3000 złotych.

Protezy zębowe – higiena

O protezy zębowe dbamy tak samo jak o zęby naturalne lub jeszcze mocniej. W przypadku ruchomych należy je wyjąć wieczorem, dokładnie oczyścić, dezynfekować i przechowywać w suchym pojemniku. Po dezynfekcji należy również wymienić szczoteczkę do zębów.  Protezy zębowe elastyczne i stałe czyścimy równie starannie, zapobiegając namnażaniu się bakterii i powstawaniu stanów zapalnych. Oprócz szczotkowania protez, warto stosować płyny do płukania oraz masować dziąsła. Wybór odpowiedniej protezy należy skonsultować ze swoim stomatologiem.

5/5 - (1 vote)Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

2 Odpowiedzi do Protezy zębowe – musisz to wiedzieć!

  1. maro21 pisze:

    Hmm jak już miałbym kiedyś się decydować na starość na protezę zębową to zdecydowanie wybiorę sobie jakąś stałą 😀

  2. Zygmnut_Polak pisze:

    Ach drogie te protezy zębowe. Mam nadzieję, że w przyszłości trochę stanieją. Kurde o zęby to trzeba dbać bo potem właśnie rodzą się różne choróbska i musimy podejmować decyzję, aby jakoś te utracone zęby uzupełnić, bo przecież nikt z nas nie chciałby być bezzębny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 + = 44