Objawy dny moczanowej

Na początku opisywania objawów dny moczanowej trzeba zaznaczyć, iż choroba ta bardzo często istnieje w organizmie przez wiele lat nie dając żadnych symptomów. Tak naprawę pierwszym jej objawem jest nagły, ostry atak bólu zajętego stawu.

Napad silnego bólu pojawia się zwykle w nocy bądź nad ranem. Oprócz bólu, w miejscu stanu zapalnego widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie; w skrajnych przypadkach może pojawić się gorączka i dreszcze. Często objawem jest również upośledzenie czynności kończyny czy innego narządu zajętego obrzmieniem – szczegółowo o objawach dny i poszczególnych fazach ataku choroby pisze lekarz Konrad Kokurewicz w swoim poradniku o dnie moczanowej.

Istotne jest, by dnę moczanową leczyć bowiem nieleczona może dawać objawy nawet przez kilka tygodni natomiast skuteczne leczenie pozwoli pozbyć się jej podstawowych objawów już w kilka dni.

Istnieje również szereg zaleceń, by objawy tego dokuczliwego schorzenia złagodzić a występowanie samych ataków zminimalizować – wszystkie zawarte są w poradniku lek. Konrada Kokurewicza.

Alkohol a dna moczanowa

Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie alkoholu, szczególnie piwa. Warto także stosować właściwą, ubogą w puryny dietę i prowadzić zdrowy tryb życia z codzienną aktywnością fizyczną. Trzeba jednak uważać, by nie przeforsować organizmu bowiem zbyt duży wysiłek może spowodować wystąpienie napadu dny moczanowej. Objawy tego schorzenia nasilić się mogą również w wyniku zażywania określonej grupy leków, na przykład moczopędnych. Silniejsze ataki dny wystąpią przy niższej temperaturze ciała i zbyt dużej wilgotności powietrza (więcej w poradniku lek. Konrada Kokurewicza).

Należy pamiętać, że dna moczanowa po nagłym, bolesnym ataku przechodzi w fazę międzynapadową. Ta może trwać kilka tygodni, miesięcy a nawet lat. Nie oznacza to jednak, że choroba w organizmie się nie rozwija. Objawy dny prędzej czy później się pojawią, najczęściej choroba zaatakuje wiele stawów, może dojść nawet do niewydolności nerek. Mówi się wtedy o dnie moczanowej jako chorobie przewlekłej.

Na tym etapie schorzenia w wyniku powstania dużego skupiska kryształków moczanu, pojawiają się tzw guzki dnawe. Te w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do trwałego usztywnienia zajętego stawu. O innych, niekorzystnych działaniach dny w stanie przewlekłym przeczytać można w poradniku lek. Konrada Kokurewicza.

4.2/5 - (11 votes)Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

3 Odpowiedzi do Objawy dny moczanowej

  1. Tytus pisze:

    Trzeba naprawdę ograniczyć spożywanie piwa. Z piwem mozna nabawic sie dny moczanowej bardzo szybko.

  2. toomek pisze:

    Łoiłem piwsko codziennie i w końcu stało sie… miałem atak dny moczanowej. No super, co ja teraz zrobie? Nie chce odstawiac piwa na zawsze. Ale lekarz powiedzial mi ze bede musial bo inaczej choroba bedzie sie poglebiac. Ehhhh… Moze kupie sobie tego vifona i on wyleczy mnie z dny?

  3. Majka pisze:

    Nie ma reguły chyba. Mój tata codziennie pije piwo i jest zdrowy a mama przy menopauzie nabawiła się dny. Cierpi bardzo z przy atakach bólu jest wprost nie do życia. Nie wiem jak jej pomóc. Czy ktoś zna dobrego specjalistę? Czy poradnik dr Kokurewicza jest naprawdę przydatny, bo czytałam wiele pozytywnych opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − = 83