W leczeniu dny moczanowej pomoże przede wszystkim odpowiednia dieta. W poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa znaleźć można nie tylko przepisy na zalecane dania, ale również wskazówki, co spożywać do woli a jakich produktów raczej unikać.
Pacjenci borykający się z dną moczanową powinni przede wszystkim unikać produktów bogatych w puryny. Zamiast dań tłustych lepiej wybrać te o wysokiej zawartości węglowodanów. Potrawy nie powinny być pikantne i dobrze, gdy nie są doprawiane przyprawami – w kuchni warto mieć naturalne zioła. Cierpiący na dnę powinni unikać dań smażonych i pieczonych, zalecane są produkty gotowane bądź duszone – idealnym rozwiązaniem są te przygotowywane w szybkowarze.
Biorąc pod uwagę napoje, chorzy powinni ograniczać soki, napoje gazowane, kakao, kawę a nawet mocną herbatę. Niewskazane jest spożywanie alkoholu, przede wszystkim piwa, które powoduje wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.
Dla chorych na dnę moczanową istnieją zalecenia dotyczące dziennego spożywania białka, węglowodanów i tłuszczy – szczegółowe wyliczenia dostępne są w poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa, na stronie 22. W tym też poradniku dostępna jest obszerna lista produktów, jakie są dozwolone w diecie pacjenta jak również dokładne opisy tych, które pomogą zwalczyć objawy tego schorzenia (na przykład wiśnie – opis w poradniku na stronie 24).
Warto, by cierpiący na dnę moczanową przyjmowali regularnie kwas foliowy – ten pomaga bowiem obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Trzeba jednak pamiętać, by stosowanie kwasu foliowego uzgodnić z lekarzem prowadzącym, który ustali indywidualną dawkę przyjmowania leku.
Kolejne porady dotyczą przyjmowanych płynów. Jak wiadomo najlepiej pić wodę niegazowaną, niskomineralną. Chory powinien ograniczyć bądź wyeliminować picie kawy, kakao i mocnej herbaty. Zalecana ilość wypijanych płynów zależna jest w dużej mierze od wagi pacjenta – o tym jak wyliczyć indywidualną dawkę spożycia dziennych płynów dowiedzieć się można z poradnika lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa.
Oprócz zaleceń dotyczących sposobu odżywiania istotne są również metody doraźnego uśmierzania bólu podczas nagłego ataku dny. Warto do bolącego miejsca przykładać zimne okłady, nie zaleca się natomiast ogrzewania i przykrywania zajętych stawów, ponieważ takie działanie może tylko spotęgować ból. Ponieważ atak dny występuje zazwyczaj w nocy, dobrze jest zabezpieczyć chore miejsce przed urażaniem. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze otarcie powoduje natężenie bólu.
W poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa przeczytamy również o zaleceniach dotyczących utrzymywania odpowiedniej wagi ciała – trzeba wiedzieć, że nadmierna nadwaga lub otyłość nie jest wskazana w przypadku tego schorzenia.
Cierpiący na dnę moczanową powinni unikać leków, które powodują wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi bądź hamują jego wydalanie. Do takich należy między innymi Polopiryna i Asprocol; leki moczopędne także nie są dobrym środkiem dla osób zmagających się z dną moczanową.
Warto kupic ten poradnik?? ktos wie??
Jest całkiem niezły, jak nie masz dny to nie warto kupować, no wiadomo. Ale jak cierpisz regularnie na dnę moczanową i cały czas przeszkadza Ci w życiu, to dobrze mieć przy sobie taki poradnik, który możesz zawsze trzymać w plecaku. Do tego kokurewicz dał tam fajne porady na temat tego, jak radzić sobie w przypadku ataku.
mi poradnik Dna Moczanowa ratuje życie. Na dnę choruję od kilku lat i żaden lekarz nie umiał i pomóc. Nie mówię nawet o całkowitym wyleczeniu, ale chociaż zmniejszeniu objawów. Dopiero Kokurewicz dał mi jasne wskazówki, np co jeść, żeby ataki były słabsze. Teraz nie dość, że występują bardoz rzadko to już nie są tak uciążliwe.