Trycholog – kiedy się udać i jak poradzić sobie z łysieniem?

łysiejąca osoba

Trychologia jest dziedziną medyczną, która zajmuje się badaniem oraz leczeniem problemów ze skórą głowy oraz włosami.

Wypadanie włosów – przyczyny

Istnieje kilka rodzajów łysienia, które różnią się przebiegiem, przyczynami i objawami. Poznaj najczęstsze rodzaje łysienia:

  • Łysienie androgenowe – nadmierne wypadanie włosów dość często przybiera formę łysienia androgenowego. Jego pierwsze oznaki mogą pojawić się tuż po 20. roku życia i dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nadmiar hormonów – androgenów uważa się za istotną przyczynę znacznej utraty włosów. Przyczyny łysienia mogą być również spowodowane czynnikami genetycznymi oraz mieć podłoże hormonalne. Jest dość poważnym schorzeniem, ale na szczęście dzięki odpowiedniej kuracji można uzyskać znaczną poprawę. Nie bez znaczenia mogą być również czynniki środowiskowe.

 

  • Łysienie bliznowaciejące – jest dość rzadko spotykanym schorzeniem i niełatwym w leczeniu. Doprowadza do całkowitej utraty włosów. U osób dotkniętych chorobom zauważa się, że zdrowa tkanka w obszarze skóry głowy zostaje zastąpiona tkanką bliznowaciejącą. Przyczyn może być co najmniej kilkanaście, jednak do najczęstszych zalicza się: czynniki genetyczne, czynniki infekcyjne, mechaniczne uszkodzenia oraz choroby autoimmunologiczne. Statystycznie dotyka częściej damską część społeczeństwa niż męską.
  • Łysienie plackowate – przyczyny wypadania włosów często mają podłoże autoimmunologiczne o charakterze przewlekłym i zapalnym przebiegu. Najczęściej na skórze głowy pojawiają się specyficzne łyse placki. Pierwsze objawy pojawiają się już przed 30. rokiem życia. Zmaganie się z tą chorobą bywa mozolne i uciążliwe, jednak dzięki nowoczesnym metodom stało się możliwe.
  • Łysienie polekowe – ten rodzaj łysienia związany jest bezpośrednio z szkodliwym wpływem leków na komórki mieszków włosowych. Intensywność łysienia w dużej mierze zależy od przyjmowanych substancji oraz stanu organizmu pacjenta. Często zauważa się, że odstawienie leków zmniejsza lub całkowicie eliminuje problem. Do najczęstszych leków zalicza się: chemioterapię, leki hormonalne, retinoidy, leki reumatologiczne, leki przeciwzakrzepowe oraz leki kardiologiczne.

Jak wygląda badanie włosów?

Zaufany trycholog na włosy

Sprawdzona klinika dla mających problemy z włosami

Badanie włosów jest bardzo ważne i wykonuje się je w celu rozpoznania rodzaju łysienia. Istnieje kilka metod badania włosów, jednak te zaliczają się do jednych z najskuteczniejszych:

  • Trichoskopia z komputerową oceną TrichoLAB – Badania trychologiczne pozwala precyzyjnie określić faktyczny stan włosów oraz skóry głowy. Skórę ogląda się w dużym powiększeniu poprzez specjalistyczne urządzenie – dermatoskop. Podczas diagnostyki wykonuje się serię fotografii. Następnie zdjęcia zostają przekazane do laboratorium, a wyniki można odebrać po miesiącu. Można ją stosować u osób wrażliwych, gdyż jest bezinwazyjna i nie podrażnia.
  • Trichogram – Trichogram to główne badanie trychologiczne, które w stosunkowo krótkim czasie (na wyniki czeka się miesiąc) pozwala ustalić przyczynę nadmiernego wypadania włosów. Przeprowadza się go bardzo szybko, gdyż polega na pobraniu próbek włosów do diagnostyki. Trichogram nie je badaniem ani bolesnym, ani inwazyjnym.

Opinia eksperta na temat Trichogramu:

Jedno z lepszych badań, które umożliwiają wykryć przyczynę nadmiernego wypadania włosów. Jest bezinwazyjne i proste w wykonaniu. Polecane dla osób wrażliwych. – mówi specjalista trychologii.

  • Biopsja trychologiczne – W celu diagnozowania chorób skóry głowy i włosów stosuje się biopsję trychologiczną, która polega na pobraniu kawałka skóry głowy. Jest bardziej szczegółowym badaniem od powyżej wymienionych. Określa przyczyny nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia. Biopsja jest bezpieczną metodą i całe badanie trwa 15- 30 minut.

 

Jak wzmocnić włosy?

Bardzo często pojawia się pytanie: co na wypadanie włosów zastosować? Pielęgnację skóry głowy należy rozpocząć od zadbania o odpowiednie szampony, wcierki oraz maski. Jednak często domowe zabiegi okazują się niewystarczające, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

  • Mezoterapia igłowa – Mezoterapia skóry głowy okazuje się być jednym z najlepszych i najskuteczniejszych zabiegów na łysienie. Pozwala w krótkim czasie osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Podczas zabiegu podaje się na skórę głowy specjalną substancję za pomocą igły – kaniuli. Zabieg stosowany jest na wszystkie rodzaje łysienia.
  • Dermapen/Mezopen – Mezoterapia mikroigłowa polega na użyciu niewielkiego, profesjonalnego urządzenia, w którym głowica pokryta jest mikroigiełkami. Poprzez nie do skóry aplikuje się odpowiednio skomponowane składniki aktywne – koktajle odżywcze lub osocze bogatopłytkowe.

Powyższe zabiegi możesz wykonać chociażby w takich miejscach jak mezoterapia w klinice kosmetologicznej:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Kiedy warto wybrać się do trychologa?

Najlepiej zasięgnąć porady trychologa od razu, jak zauważy się niepokojące oznaki łysienia. Osoby ze skłonnościami genetycznymi powinny szczególnie wcześnie udać się do specjalisty. Wypadające włosy w dużej ilości powinny być oznaką, aby skonsultować się z ekspertem. Trycholog zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby przeprowadzi indywidualną kurację leczniczą.

5/5 - (1 vote)Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 3 =