Leczenie dny moczanowej

Z pierwszymi podejrzeniami wystąpienia dny moczanowej, chory powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego bądź internisty. Ten z kolei często kieruje pacjenta do reumatologa czy nefrologa, by wykluczyć ewentualnie inne schorzenia.

W samym leczeniu dny pomocna okazuje się terapia u dietetyka, który pomoże ustawić indywidualną dietę pozbawioną przede wszystkim puryn. W zaawansowanych już stadium choroby niezbędna okazać się może pomoc chirurga lub rehabilitanta. Zadaniem rehabilitanta jest uruchomienie usztywnionej przez zajęty chorobą staw kończyny.

W leczeniu dny istotne są trzy podstawowe elementy. To leczenie doraźne objawów, zmniejszanie stężenia kwasu moczowego we krwi oraz zapobieganie kolejnym atakom i powikłaniom tej choroby – wszystkie opisane są szczegółowo w poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa, na stronach 27-30.

Napady bólu w dnie moczanowej

Napad bólu należy zwalczać od razu po jego pojawieniu się – tylko skuteczne leczenie może skrócić okres jego występowania. Najczęściej zaleca się kolchicynę, trzeba jednak pamiętać, by jej dawkowanie ustalił lekarz prowadzący. Kolchicyna może bowiem wywołać szereg niepożądanych skutków ubocznych jak biegunka czy wymioty a jej przedawkowanie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Ponadto stosuje się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe jak ibuprofen – te jednak również powinien ustalić lekarz ze względu na możliwe wystąpienie szkodliwych skutków ubocznych.

W przypadku zwalczania zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi stosuje się najczęściej leki, które zwiększają jego wydalanie z moczem jak Probenecyd oraz te, których zadaniem jest hamowanie jego powstawania jak Allopurinol. I w tym przypadku o wszelkich działaniach niepożądanych leków można przeczytać w poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa, na stronie 29-30. W poradniku znajdują się także porady dotyczące stosowania Allopurinolu, leku, co do którego istnieją różne mniej bądź bardziej skuteczne metody stosowania.

By zapobiegać nawrotom napadów dny moczanowej i uniknąć ciężkich powikłań tej choroby najważniejszym wydaje się prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie odpowiedniej diety – przepisy na potrawy właściwe dla chorych na dnę znajdują się w poradniku lek. Konrada Kokurewicza pt. Dna Moczanowa, na stronach 30-42. Pacjent nie powinien zapominać także o aktywności fizycznej.

Leczenie dny moczanowej
3.9 (78.1%) 21 głos/yPoradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

6 Responses to Leczenie dny moczanowej

 1. Łukasz pisze:

  Czy ktoś z Was może coś więcej powiedzieć na temat leczenia dny moczanowej poprzez vitafon? Tutaj znalazłem taką informację http://dnamoczanowa.net.pl/nowoczesne-leczenie-dny-moczanowej/ – że jest to nowoczesna metoda leczenia dny moczanowej. Z jednej strony, nie wygląda mi to zbyt dobrze… ale z drugiej – chyba nie musi być tak źle, skoro dają gwarancję zwrotu pieniedzy? Czy ktos z Was, chorujących na dnę moczanową może coś powiedzieć w tej kwestii?

 2. kruszynka pisze:

  Próbowałam już wiele metod i dotąd nie dawały mi dużych rezulatów. Nie wiem czy w ogole mozna mowic o jakichś rezultatach. Własnie zastanawiam sie czy nie spróbować z vitafonem. Nie chce juz sie meczyc.

 3. malinka pisze:

  Napady bólu są najgorsze w dnie. Chcialabym żeby w końcu mi to przeszło. Próbowałam już tyyylu metod i nic. Żadna nie pomogła. Moze rzeczywiscie skusic sie na ten aparat?

 4. rAdEk pisze:

  ja mam Vitafon i szcze polecam. Przydaje się też dieta, byłem i u dietetyka i mam poradnik dr Kokurewicza – obaj specjaliśmy proponują w sumie to samo więc mam juz pewność, że dieta jest w porządku. Teraz nie wiem czyja to zasługa, ale wreszcie nawet przy atakach dny mogę spać – wcześniej ból łokcia i nadgarstka był nie do zniesienia.

 5. witoo pisze:

  morfina i to szy bko

 6. Irena pisze:

  ja w tamtym roku meczylam sie z dną. stosowala rozne diety i bralam dziwne preparaty, wcale to mi nie znikło. trafiłam na urarthone i po kilku tygodniach odczulam ulge, mi akurat on pomogl i teraz mam spokoj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

36 + = 37