Diagnostyka dny moczanowej

Na początku warto zaznaczyć, że rozwój dny moczanowej może przebiegać całkiem bezobjawowo nawet kilka lat, by nagle zaatakować jeden bądź kilka stawów jednocześnie, zadając silny ból.

Sama diagnostyka choroby może przebiegać na dwa sposoby. Jak podaje lek. Konrad Kokurewicz w swoim poradniku pt Dna Moczanowa, dużo łatwiej rozpoznać schorzenie, kiedy z zajętego stawu można pobrać płyn do badania a ich wynik świadczyć będzie o podwyższonym stężeniu kwasu moczowego we krwi. W samym płynie zauważa się również obecność kryształków moczanu. Nie zawsze jednak badanie takie jest wykonalne, nie zawsze też daje rezultaty – cierpiący na dnę nie zawsze ma podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi.

Istnieją ogólne kryteria, zgodnie z którymi w takich przypadkach możliwa jest diagnostyka tej choroby. Po pierwsze u pacjenta muszą wystąpić przynajmniej dwa napady bólu stawu (najczęściej palucha) a sam staw jest obrzęknięty. Ponadto sprawdza się obecność guzków dnawych. W pierwszej diagnostyce choroby, podczas napadu bólu podaje się kolchicynę – jeśli ból ustąpi rozpoznanie dny moczanowej będzie trafne.

Badania diagnostyczne w dnie moczanowej

Kolejny sposób rozpoznania dny to badania diagnostyczne. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie krwi i analizuje zwiększoną obecność kwasu moczowego. Jak już wspomniano na początku diagnoza nie zawsze będzie celna bowiem zdarza się, że u pacjenta jego poziom będzie prawidłowy.

Dobrym badaniem jest również analiza moczu – w tym przypadku sprawdza się poziom wydalania kwasu moczowego wraz z moczem.

Stosuje się także badanie płynu stawowego poprzez nakłucie stawu – badanie to szczegółowo opisuje lek. Konrad Kokurewicz w swoim poradniku pt. Dna Moczanowa.

W zaawansowanych stadiach choroby można wykonać badanie RTG – to uwidoczni ewentualne nadżerki w obrębie stawu spowodowane odkładaniem się kryształków moczanu. Często zauważa się także osteolizę, czyli rozpad kości spowodowany dną i ich samoistną odbudowę.

W diagnostyce dny moczanowej można również zastosować badanie przy pomocy rezonansu jądrowego bądź tomografii komputerowej. Jeśli w zajętym miejscu zauważa się guzki dnawe stosowne jest również wykonanie biopsji.

Trzeba pamiętać, że objawy dny moczanowej są bardzo zbliżone do innych schorzeń. Ta często mylona jest więc z zapaleniem stawów, zwyrodnieniem stawów czy wylewem krwi do stawów. Również różnego rodzaju urazy mogą dawać identyczne symptomy jak podczas dny.

 

3.5/5 - (22 votes)Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

3 Odpowiedzi do Diagnostyka dny moczanowej

  1. Altair pisze:

    całe szczęście że można szybko zdiagnozować dnę moczanową. proste badanie i już wiadomo.

  2. irek pisze:

    Czy ktoś wie jaką skuteczność ma takie badanie? Czy po zrobieniu testu wiadomo na 100% że mam dnę moczanową czy jest jakiś stopień niepewności? Bo mam objawy o których piszecie ale nie wiem czy dobrze zdiagnozuja mi dnę moczanową. Znajac polskich lekarzy… oni to wszystko moga zepsuc.

  3. Tekla Poznań pisze:

    Tak teraz jest to proste, ale jakieś 15 lat temu lekarze nie tak chętnie zlecali specjalistyczne badania. Ja cierpiałam przez kilka lat bardzo. Teraz w dobie internetu mamy dostęp do fachowych poradników, jak dr Kokurewicza czy w ogóle informacji o chorobie. Kiedyś lekarze nie rozmawiali tak chętnie a raczej zbywali pacjentów. Ja na szczęście nie nabawiłam się poważnych powikłań, ale znam osoby, ktore dzisiaj mają niewydolność nerek i czekają na przeszczep właśnie przez dnę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 + = 52