Brązowe plamy na skórze

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele czynników ma wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry, a to właśnie na niej odzwierciedlają się wszystkie zachodzące w organizmie procesy. Na jej wygląd wpływ mają również różne czynniki zewnętrzne takie jak stosowane kosmetyki, detergenty, a także aura pogodowa. Gdy na naszej nieskazitelnej skórze zaczynają pojawiać się niepokojące plamy nie należy od razu wpadać w panikę – ich pochodzenie może być całkowicie niegroźne.

Brązowe plamy na skórze najczęściej oznaczają wystąpienie u nas łupieżu pstrego – zakaźnej choroby skóry. Łupież pstry wywołany jest przez nadmierne rozmnażanie grzybów naturalnie występujących na naszej skórze. Najczęściej występuje on na klatce piersiowej oraz ramionach, w przypadkach odosobnionych – na dłoniach oraz twarzy. Możemy go z łatwością rozpoznać po 3-4 mm plamach, nieregularnego kształtu, które przejawiają tendencję do obwodowego rozszerzania się i zlewania ze sobą tak, że zajmują coraz większy obszar ciała. Pacjenci chorzy na łupież pstry skarżą się na uczucie swędzenia oraz delikatne złuszczanie się zakażonego naskórka. Schorzenie te nadaje naszej skórze nieestetyczny wygląd oraz często jest nawrotowe nawet w przypadku całkowitego zaleczenia.

Aby najskuteczniej wyleczyć brązowe plamy na skórze zaleca się równoczesne stosowanie dwóch rodzai leków: doustnych oraz miejscowych, które z łatwością możemy kupić bez recepty w każdej aptece. Kuracja lekami doustnymi nie trwa zbyt długo, ich stosowanie zaleca się przez kilka dni, głównie z powodu ich silnego działania. Mają one za zadanie wyeliminowanie zakażenia skóry od środka, niektóre z ich składników mogą być również wydzielane razem z potem co daje podwójne korzyści w terapii. Leków do stosowania miejscowego na skórę na rynku mamy do wyboru bardzo wiele – są to szampony przeciwgrzybicze, maści, kremy oraz mydła. Najlepiej, gdy dobierzemy je proporcjonalnie do wielkości zmian skórnych, tak aby aplikacja ich była łatwa i szybka. Najskuteczniejsze preparaty na leczenie łupieżu pstrego powinny zawierać siarczan selenu – w przypadku szamponów oraz ketokonazol lub klotrimazol – w przypadku maści i kremów.

Najważniejszym etapem po wyleczeniu łupieżu pstrego jest zapobieganie jego nawrotowi – powinniśmy zadbać o to szczególnie w okresie ze zwiększoną wilgotnością i temperaturą powietrza. Na nawroty choroby są również szczególnie narażone osoby o skórze tłustej lub cierpiące na nadmierną potliwość. Zapobiegać nawrotowi choroby możemy poprzez częstą zmianę pościeli, ręczników oraz noszenie przewiewnych ubrań. Należy również stosować specjalistyczne mydła i szampony bez parabenów zawierające kwas salicylowy. Podczas okresów szczególnego narażenia na nawrót choroby należy sporadycznie ( 3-4 razy w miesiącu) stosować szampon przeciwgrzybiczy z selenem, mydło siarkowe oraz krem przeciwgrzybiczy na partie ciała, w których występowały wcześniej zmiany skórne. Takie zabiegi powinny skutecznie obronić naszą skórę przed nawrotem choroby oraz zapewnić jej zdrowy wygląd.
Poradnik na dn����¯�¿�½ moczanow����¯�¿�½

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 61